Tuesday, 13 November 2012


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(RPH)                          
BAHASA MALAYSIA
Sekolah
Sk. Sahabat 2, Lahad Datu
Tarikh
5.11.2012
Tingkatan/Tahun
1 Pintar
Saiz kelas
36  orang
Waktu
8.50-9.50
Tempoh (minit)
60 minit
Mata pelajaran
Bahasa Malaysia
Bidang pembelajaran
membaca dan menulis
Topik
Perkataan (Suku kata KV+KVKK
Tema
Bahan maujud yang menghasilkan bunyi  KV +KVKK
Konsep Utama
Sayang-menyayangi
Rasional
Murid dapat menyebut dan membunyikan perkataan yang mengandungi KV+KVKK

Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat:
1.   Mengeja dan membaca perkataan KV+KVKK dengan sebutan yang betul.
2.   Membina dan menulis perkataan daripada suku kata KV+KVKK dengan betul.

Hasil Pembelajaran
Murid berupaya memahami dan menyatakan fungsi dan membaca perkataan KV+KVKK dengan sebutan yang betul.

Pengetahuan sedia ada murid
Murid boleh mengeja, menyebut, membunyi dan mambaca perkataan yang                       
mangandungi suku kata KVKK.

Kemahiran saintifik dan
kemahiran berfikir
Pem. Kontekstual

Sikap saintifik/Nilai murni/
Nilai patriotism
Murid mengenal dan menyedari wujudnya bahan-bahan maujud yang mempunyai nilai  
 yang tersendiri.
(gasing,  terung,  kucing)

Sumber pengajaran dan
pembelajaran
(1) Rujukan
Modul guru Literasi
(2) Alat
Benda maujud (dulang,    lalang,  terung)
(3) Bahan
Kad gambar, kad perkataan kad ayat, lembaran aktiviti

Pendekatan pengajaran
Berpusatkan murid dan bahan


Perkembangan
kandungan /
konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
jangkaan pemikiran murid
catatan/nota


Fasa 1

SET INDUKSI/
PENGENALAN

   (5 minit)

1.      dengar
2.      faham
3.      sebut

1.  Guru membunyikan suku kata yang mengandungi KVKK –cing,  lang,  sing, rung

2.  Guru meminta murid menamakan dan meneka perkataan (benda) yang mempunyai bunyi akhir –lang, sing, cing

3.  Guru memperkenalkan tajuk (kemahiran) iaitu perkataan dan objek yang mengandungi suku kata KV+KVKK.




benda maujud

Ø  lalang



Fasa 2

PERKEMBANGAN

(10 minit)

1.      meneliti
2.      sebut
3.      memahami

1.   Murid menama dan menyebut bahan maujud yang diperlihatkan dengan jelas.
-Menyebut berulang-ulang secara kelas, kumpulan dan individu.

2.   Guru menunjukkan kad gambar dan murid menamakan gambar tersebut.

3.   Bersoaljawab dengan murid tentang kegunaan, ciri-ciri, dan sifat benda maujud yang terdapat dalam kad gambar.







Ø  bahan maujud

Ø  kad gambar


Fasa 3

PENERANGAN

(     minit)


1.      menama
2.      menujuk
3.      membaca

1.   Seorang murid diminta kehadapan kelas dan menunjukkan kad gambar yang disebut oleh guru.

2.  Murid menama dan mengeja objek yang terdapat dalam kad gambar secara kelas.

3. Murid diminta memadan kad gambar dengan perkataan secara individu.

4. Murid menama kad gambar, mengeja dan membunyikan perkataan secara kelas dan individu.




Ø  kad gambar
Ø  kad perkataan


Fasa 4

PENERANGAN

(    minit)



1.      mengeja
2.      membaca
3.      menulis

1.   Murid membaca ayat yang dipamerkan secara kelas dan individu.

2.   Guru menerangkan maksud ayat sambil bersoaljawab dengan murid.

3.   Murid melengkapkan ayat yang dipamerkan secara lisan.

4.   Murid LINUS diarahkan melengkapkan ayat berpandukan perkataan yang disediakan.





Ø  kad ayat




Fasa 5

APLIKASI/
PENILAIAN

(Pentaksiran dan
penilaian)


(    minit)

1.      jawab
2.      tulis

1.   Guru mengedarkan lembaran kerja.

2.   Murid LINUS- melengkapkan ayat.

3. Murid PERDANA menjawab soalan dan membaca ayat,

4.  Guru membimbing murid PERDANA membina ayat secara kumpula(  perkataan yang mengandungi suku kata KVKK dan KVKVKK)

5.Murid PEDANA dikehendaki menyusun perkataan menjadi ayat yang lengkap di lembaran kerja.



Ø  kad perkataan

Ø  lembaran kerja


Fasa 6

PENUTUP

(    minit)


1.   Mengadakan sesi soaljawab sebagai pengukuhan tajuk






No comments:

Post a Comment

Thank You For Your Comment